Participants 2019-06-20T05:59:31+00:00

LINC 2019 participants

AUSTRIA  

LAG Regionalmanagement Wipptal

Stockhammer Thomas
Koidl Anglika
Gassebner Helmut
Ungerank Klaus
Plattner Daniela

LAG Regionalmanagement Schwaz-Achental

Gasser Karin

LAG Leader Region Weinviertel Ost

Filipp Christine

LAG Region Hermagor

Veider Friedrich

LAG Leader-Region Vorderland-Walgau-Bludenz

Schillig Karen

LAG Kuusk

Ritzer Josef
Mair Sabine
Tschenet Manuel
Steinbacher Melanie
Silberberger Andrea

LAG Regionalmanagement Kitzbüheler Alpen

Ortner Isabella
Loferer-Lainer Barbara
Huber Roswitha
Bots-Hölzl Angelika

Leader Region Nationalpark Hohe Tauern

Lainer Ferdinand
Payer Michael

LAG nordburgenland plus

Zeman Andreas
Alscher Bernhard

LAG Regional Management Osttirol

Streit Gina
Forcher Nina
Suntinger Nicole
Huter Petra
Hohenwarter Michael
Ruggenthaler Dietmar

LAG Regiol

Handle Waltraud
Hergel Eva
Raich Stefanie
Juen Gabriele

LAG Leader Lebens.Wert.Pongau

Frahndl Michaela
Kallunder Birgit

LAG Regionalentwicklungsverein Zukunft Linz-Land

Fuerst Isolde

LAG mittelburgenlandplus

Drucker Heidi

LAG Region Grossglockner/Mölltal-Oberdrautal

Marwieser Gunther

LAG südburgenland plus

Tretter Katrin
Marakovits Melanie
Nöhrer Margit

National Rural Network

Fischer Michael
Fidlschuster Luis

LAG Regionalentwicklung Inners Salzkammergut – REGIS

Wimmer Rosa

LAG Attersee-Attergau REGATTA

Gander Leo

LAG Südraum Leipzig

Lantzsch Gabriela

LAG Unterkärnten

Plaimer Peter
Baldauf Michael
Schönherr Ingeborg

 

BELGIUM

European LEADER Association for Rural Development

Tillemann Kadri

 

CHECH REPUBLIC

LAG Šumperský venkov

Dolníček Jakub
Svobodová Iva
Kucinová Petra
Nováková Adéla
Sršeň Radim

LAG Moravian way

Hrušková Miloslava
Zendulkova Julie

National Network of LAGs

Horáková Blanka
Bujáková Jana
Holmová Kristina Garrido
Zádilská Petra

 

ESTONIA

LAG Põlva County Partnership Board

Lillemäe Rahel
Needo Ülo

LAG West-Estonian Islands Partnership NGO

Vipp Liisa
Aus Terje

LAG Võrumaa Partnership Assembly

Kanger Kerli
Urbanik Ülle
Tuusis Eva
Puusepp Kalmer
Kirsbaum Avo

LAG Development Center

Vuntus Heiki
Vilu Tiina
Leemets Vahur
Kivisaar Anneli

LAG Piirivere Leader

Mitt Endla

LAG Kodukant Läänemaa

Mäesalu Merle
Sõber Nele
Karlson Kaja
Adman Marika
Pikkmets Maarja

LAG Green Riverland Partnership

Viinapuu Aino
Parm Annika
Kaljuste Kalev

LAG Pärnu Bay Partnership

Merimaa Mercedes
Loorents Eveli
Kose Marika
Pikkmets Mikk
Merila Margit
Kuura Koidu
Orula Viivika

LAG Mtü Kirderanniku Koostöökogu

Marits Ülle
Müür Signe
Sommer-Kalda Sirle
Sööt Pille

Estonian Leader Union

Kallas Triin
Milerman Rafael

LAG Hiiumaa

Kokovkin Reet
Aksli Ilmi

LAG Põhja-Harju Koostöökogu

Kressa Carmen
Pärtel Margit
Kannike Arno
Umboja Andrus
Võrklaev Mart

LAG Mulgimaa Development Centre

Uibopuu Raili
Sülla Timmo
Roosalu Anneli
Õmblus Kadri
Orav Dmitri
Saarep Andres

LAG South-Järvamaa Partnership

Siimussaar Anneli
Trumm Riina
Lee Aina
Kukk Mai
Valliste Ester
Kukk Teele

LAG Virumaa region cooperation council

Kuusmik Kadri
Alamets Gerri
Eiche Andrea
Haugas Valdek

LAG Võrtsjärve Association
Õmblus Karl
Nirgi Jane

LAG Kirderanniku Koostöökogu

Sommer-Kalda Sirle
Sööt Pille

LAG Tartu County Development Association

Kell Kairi
Lainemäe Liis
Värv Priit
Lomp Priit
Järv Mikk

LAG Raplamaa Partnership

Haiba Iris
Vitsur Jaak

ELARD

Reedi Ene
Tammets Kristiina

National Rural Network

Looper Erik
Bremse Ave
Mihhejev Konstantin
Valdvee Ester
Lambur Reve

LAG Lääne – Harju Koostöökogu

Lambing Kerli
Mang Henry
Teinbas Ede
Kõiv Eliko

LAG Nelja Valla Kogu

Altmets Anu
Roosileht Kaire
Taberland Kaido

 

FINLAND

LAG Active North Satakunta association

Saloniemi Leena
Raukola Tuula
Antila Krista
Virtanen Mimmi

LAG Leader Karhuseutu

Pihlajamaa Salme
Ketola Kauko
Harju Niina

LAG Leader Ravakka

Kallio Ulla
Sinisalo Terhi
Jaakkola Heidi
Vastavirta Åke
Mäkelä Kari

LAG Leader Varsin Hyvä

Poikonen Pia
Näse Hilkka
Mettala-Willberg Eeva
Linkoranta Tauno
Marku Kari

LAG I samma båt – samassa veneesä rf ry

Hermansson Hanna

LAG Leader Pyhäjärviseutu

Pakkanen Iida
Haavisto Elena
Halonen Rauni
Alho Lasse

LAG Leader Viisari ry

Salonen Marja

LAG JyväsRiihi

Ikäheimonen Pirjo
Karjalainen Leena

4H association of Jyväskylä

Vallinkoski Ritva

Japa ry -Jyväskylä Sustainable development office

Sarkkinen Anna

LAG Aisapari

Huhdanpää Sakari
Niemi-Huhdanpää Mervi
Takala Ellinoora

LAG Sameboat

Seikola Juuliska
Junkola Merja

LAG Kuudestan

Savolainen Jenni
Mäkinen Marjukka
Erkkilä Paula

National Rural Network

Markkola Juha-Matti

Rieska Leader ry

Kovacs Rita

LAG Keskipiste-Leader ry

Suotula Anu

LAG Ylä-Savon Veturi

Hyvärinen Liisa
Väänänen Harri

 

GEORGIA

National Rural Network

Chulukhadze Tinatin

Int`l NGO Mery Corps

Epitashvili Mariam
Sarukhanishvili Giorgi
Kasrashvili Irakli
Sujashvili Archil
Karelidze Tariel

Borjomi Local Action Group

Metreveli Mariam
Beridze Jumber
Lomidze Mikheil
Chaduneli Lana

CARE Austria

Kikabidze Nino

LAG Lagodekhi Municipality

Ghonghadze Salome
Heks-Eper Georgia
Abashidze Lasha

 

GERMANY

LAG OSTSEE – DBR

Baade Kristina

LAG Güstrower Landkreis

Pommeranz Olaf

LAG Mecklenburgische Seenplatte/Müritz

Wilisch Dagmar

LAG Demminer Land

Frankowiak Marc

LAG Hunsrueck

Kistner Achim
Retterath Kornelia

LAG Leipziger Muldenland

Laqua Bernd
Pöge Thomas
Weigelt Uwe
Holz Sabine
Wagner Matthias

LAG Regional Development Wuerttembergisches Allgaeu

Rigal Maria

LAG Landschaf(f)t Zukunft e.V

Ulrike Funke
Bergmann Yvonne
Elsner Manfred

LAG Altmuehl-Donau

Deffner Lena
Landkreis Leipzig
Sommer Gesine

LAG Silbernes Erzgebirge

Bezold Bettina
Meister Ralf

 

HUNGARY

LAG Felsö-Homokhátság

Rácz Judit
Zsirosné Pallaga Mária
Szabó Ágota
Vargáné Weisz Anita
Somogyi Béla

LAG Bakony es Balaton KKKE

Szabó Gergely Attila
Hebling Zsolt József
Kontics Monika
Pergö Margit

ITALY

LAG La Cittadella del Sapere

Vita Nicola
Fittipaldi Federica
Timpone Nicola

Regional Management LAG Pustertal

Hitthaler Irmgard
Oberarzbacher Stefanie
Leitner Caroline
Steger Robert Alexander
Huber Martin

 

LATVIA

LAG Partnership for Rural and the Sea

Vitola Deusa Ieva
Helmane Inga

LAG Association ”Kraslava District Partnership”

Dzalbe Ināra
Dzalbe Aina
Brazeviča Terēze
Ločmele Zane

LAG Stopinu and Salapils partnership

Kuzmane Kriztine
Berzina Agnese

LAG  Biedrība “Alūksnes lauku partnerība”

Harjo-Ozolina Santa
Bojāre Daiga
Stabinge Liene
Levane Indra
Svilāne Sarmītre

LAG SATEKA

Bogotā Sintija
Gargurne Daiga

LAG Rural partnership ZIEMELGAUJA

Leicāne Ilze

LAG Rural partnership Lielupe

Strautniece Videga

LAG Land in Bloom

Gudeike Sabine

LAG of Talsi district partnership

Plavina Lolita
Snore Ligita
Jaunskalže Antra

LAG Lielupe

Cinovska Inese
Popesko Ella
Skubilina Anita
Pranks Uldis

 

LITHUANIA

LAG Association Kaišiadorys District

Ramaneckaitė Egidija
Švedaitė Viktorija

LAG Local action group of Kaunas district

Švedaitė-Damašė Kristina

LAG Association „Lamtos žeme”

Budrikė Lina
Kamarauskas Vygantas

FLAG Association Silute Fisheries „Zuveju krastas”

Budrikas Remigijus
Rimkiene Indre

National Rural Network

Blinstrubas Mantas


LUXEMBOURG

LAG Atert-Wark

Jacques Fons
Hilbert Max

LAG Leader Regioun Mëllerdall

Peiter Anetta

Leader Luxembourg West

Mathieu Sarah

LAG Éislek

Steichen Bob
Thielen Willy
Thommes Marcel

 

POLAND

LAG “Region Włoszczowski”

Huć   Ewa
Huć   Cezary

LAG „Dorzecze Bobrzy”

Żelazny Urszula

LAG „Razem na Piaskowcu”

Idzik-Napiórkowska Agnieszka

LAG “Królewskie Ponidzie”

Cygan Artur

LAG „Perły Czarnej Nidy”

Kania Jacek

LAG „Dorzecze Wisły”

Matusiewicz Aneta

LAG “Białe Ługi”

Wójcik-Zielińska Jowita

LAG „Nad Czarną Pilicą”

Basiak Wojciech

LAG Ziemi Sandomierskiej

Stasiak Janusz


ROMANIA

LAG Dunarea De Sud

Antonescu Dorina
Carastan Marian Adonis
Carastan Nicoleta Alina
Stefanescu Dana Maria Lorena
Matusa Christina

LAG Valea Somesului

Ilies Remus Ionut
Cozma Ioan Aurelian
Fechete Ioana Cristina

LAG FDZR Bargau-Calimani

Chifor Adina Veronica

LAG Valey of Clănița

Lupoaica Florentina Evelina
Marcusanu Emilian
Popescu Daniela
Popescu Andreea

LAG Inima Giurgiului – Tara Neajlovului si a Calnistei

Draghiciu Cristina
Dimulescu Ana-Irina
Radu Melisa-Elena

LAG Asociatia GAL Napoca Porolissum

Pascoiu Adina
Baba Alina

LAG Lider Bistrita Nasaud

Sestac Ana Calina

LAG Lider Cluj

Coman Anca

LAG GAL Lunca Joasa a Siretului

Racovitā Alin
Petropoulos Carmen

LAG GAL Valea Crasnei Si Barcaului

Vekas Albert Levente
Sandor Mircea
Mitruly Sandor
Bakai Szende Beata

 

SLOVAKIA

LAG Malohont

Palatinusova Ingrid
Gembicka Ružena
Stork Lucia

 

SWEDEN

ELARD

Eckardt Marion